Spring menu over og gå til indholdVend tilbage til forsidenGå til vores guide for tilgængelighed

Menighedsråd

Menighedsrådet er øverste myndighed i Byens Valgmenighed. Valgmenighedspræsten er også medlem af menighedsrådet.

Jonas Kamp
Formand for menighedsrådet

jonas@byensvalgmenighed.dk
Læs mere

Jeg drømmer om en kirke som er autentisk, rodfæstet og solid, vedkender sig sin Herre og tør være og tænke anderledes - ikke blot for at skille sig ud, men fordi det ER anderledes at følge Jesus. Jeg dyrker parkour, læser jura og bor på Nørrebro sammen med min hustru.

Camilla Engrob
Næstformand i menighedsrådet

camilla@byensvalgmenighed.dk
Læs mere

Vi har brug for Guds forvandlende kærlighed i vores liv, i vores relationer og i vores smerte. Udtrykket “He makes the broken beautiful,” beskriver det godt. Jeg er grafisk designer og bor med min mand og tre børn på Amager

Eva Kaas
Sekretær i menighedsrådet

eva@byensvalgmenighed.dk
Læs mere

Jeg tror på, at det kærlighedsbudskab, som Jesus kommer med, kan forvandle mennesker og byer. Jeg drømmer om en kirke, som tjener København og menneskene i den, ved at give denne kærlighed videre – både i ord og gerning.

Berith Falch Madsen
Medlem af menighedsrådet

berith@byensvalgmenighed.dk
Læs mere

Jeg brænder for at vi i kirken er klare på, hvad der er væsentligt og dermed kan være åbne overfor de mange forskellige udtryk, åndelig søgen har blandt københavnere i dag.

Morten Bech
Medlem af menighedsrådet

morten@byensvalgmenighed.dk
Læs mere

Jeg tror på og har selv oplevet Guds transformerende kærlighed i menneskers liv. Jeg lever mit liv for at hjælpe mennesker med at opleve mere af Guds kærlighed.

Stefan Poulsen
Medlem af menighedsrådet

stefan@byensvalgmenighed.dk
Læs mere

Jeg drømmer om, at København må møde Jesus. Det tror jeg bl.a., vi gør ved at møde naboer, kolleger og andre med ærlighed og åbenhed omkring vores eget personlige liv.

Christoffer Thinggaard
Suppleant i menighedsrådet

christoffer@byensvalgmenighed.dk
Læs mere

Jeg tror, at kirken er Guds plan, og at det er gennem kirken, mennesker møder Jesus.
Jesus er den eneste, som kan sætte os fri og i mødet med Ham, kan vi være os selv.
Jeg mener, at vi har et fælles ansvar for at pege på Ham ved at gøre kirken åben og tilgængelig.
Jeg vil arbejde for at skabe plads, nærvær og ro, så enhver søgende kan få øje på Jesus i Byens Valgmenighed.

Vibeke Hauge Førrisdahl
Suppleant i menighedsrådet

vibeke@byensvalgmenighed.dk
Læs mere

Jeg tror på, at handling taler højere end ord, og at vi derfor som kirke skal vise Guds kærlighed til dem, som har brug for at blive mødt af en omsorgsfuld Gud. Det er den form for kirke, jeg ønsker Byens Valgmenighed kan og vil være.