Nyhedsbrev november 2025

Nyhedsbrev november 2025

Kære alle

Månedens nyhedsbrev omhandler i høj grad drømme for fremtiden. En gruppe fra kirken var af sted på MenighedsOase, hvilket sammen med Præstetanker fra Christian Callesen peger frem mod årsmødet d. 22. november, hvor vi håber at se mange af jer.

Hvis man bliver inspireret af alt det, er det oplagt at overveje at deltage på LederOase d. 30-31. januar i Karlslunde Strandkirke.

Månedens inspiration:

Månedens ressource:

Vi går adventstiden i møde, der både er præget af hygge, men også af travlhed i juleforberedelserne. Månedens anbefaling er derfor bogen “The Ruthless Elimination of Hurry” af John Mark Comer. Bogen taler om at leve som kristen midt i den moderne verdens kaotiske og distraherende væld af indtryk. Meget af budskabet kan også findes i denne prædikenserie. Du kan læse om bogen her, købe den her eller sætte den på ønskelisten :)

Månedens lovsang:

Tak for tusind slægter af alt det der drukner

Kom med dine inspirationer:

Hvis du har anbefalinger, som andre kan få glæde af, så tøv ikke med at skrive til os. Måske kommer din input med i et fremtidigt nyhedsbrev.

Nyheder

MenighedsOase 2025

MenighedsOase 2025

Lara fortæller om sin oplevelse på MenighedsOase 2025


Præst med en stejl læringskurve 

Præst med en stejl læringskurve 

Christian Callesen deler sine tanker op til årsmødet 2025


Årsmøde og årsfest 22. november 2025

Årsmøde og årsfest 22. november 2025

Hvert år mødes vi for at se tilbage på året der gik, for at drømme for fremtiden og for at feste sammen. Kom med!


LederOase 2026

LederOase 2026

Lad os samle en flok og tage til LederOase sammen! Det sker d. 30.-31. januar 2026 i Karlslunde Strandkirke


Læs flere nyheder

Kalender

Abonnér med Google Calendar på gudstjenesterne eller hele kalenderen.

Åbn kalenderen

Podcasts

Lyt med her: iTunes, PocketCast, Spotify eller det direkte podcast link.

Gå til oversigten

Byens Valgmenighed

*|LIST:EMAIL|*