Smuk lovsangskoncert!

Koncert med Arvid og orkester

Kom med til en aften med smukke toner, lovsang og skøn stemning!

Arvid Asmussen drager på landsdækkende koncertturne for at fylde kirkerum, skoler og kulturhuse med fællessang, lovsang og nye salmer!
Og vi er så heldige at få besøg af ham i Byens Valgmenighed d. 31. Maj
🎶

Med sig har han et fantastisk orkester specielt sammensat til lejligheden. På repertoiret er bl.a.: ”Op al den ting som Gud har gjort”, ”Vi vil gi dig det bedste vi har” og ”Fald til ro”.

Arvid Asmussen er sangskriver, musiker, forfatter og præst i Silkeborg Oasekirke. Siden 2010 har han udgivet moderne salmer og lovsange og har spillet over 200 koncerter rundt i landet. Hans musik favner både det nære, det ærlige og det håbefulde – og inviterer ind i et rum med ro, eftertanke og fællesskab.

Cecilie fortæller om, hvorfor hun glæder sig:

“Jeg glæder mig til både at synge med og til at lytte. Jeg elsker den stemning, der opstår, når vi synger sammen og synger til Gud. Arvid har mange skønne sangtekster, som jeg oplever kan hjælpe mig til at komme tættere på Gud. Og så glæder jeg mig til at høre det dygtige orkester. Jeg tror, at det bliver mega godt!” – Cecilie


Program for aftenen:

  • Kl. 19.30-21.00 – Koncert 🎤
  • Kl. 21.00–22.00 – Café og hygge ☕🍰

Efter koncerten åbner vi caféen, hvor der er mulighed for at blive hængende og nyde fællesskabet. Her kan der købes kaffe, kage, sodavand og snacks. 

Pris:

  • Voksne: 100 kr.
  • Børn, unge og studerende: 50 kr.

KØB BILLETTER HER

Find facebook-begivenheden HER
Del gerne begivenheden med alle, du kender! Vi glæder os til en aften med nærvær, musik og fællesskab – og håber at se dig ✨